قوز قرنیه

۲۵ خرداد ۱۳۹۷

قوز قرنیه

قوز قرنیه یک بیماری غیر التهابی پیشرونده قرنیه است که در آن قرنیه نازک شده و حالت مخروطی پیدا میکند.تغییر حالت قرنیه از کروی به مخروطی باعث ایجاد نزدیک بینی و آستیگمات نا منظم و در نتیجه کاهش دید می شود. این بیماری معمولا در دهه دوم زندگی ظاهر شده است و تا دهه سوم زندگی پیشرفت میکند و بعد از ۳۰ سالگی سرعت پیشرفت این بیماری کند میشود .این بیماری اگر چه در دو طرفه است ولی در یک چشم ممکن است پیشرفت بیشتری داشته باشد. ۶ تا ۱۰ درصد سابقه خانوادگی در این بیماری وجود دارد.

 

علایم بیماری

علایم بسته به شدت بیماری کاملا متفاوت است در مراحل اولیه بیماری کاملا بدون علامت است و هرچه بیماری پیشرفته تر باشد علامت آن پیشرفت میکند و در مراحل اولیه ممکن است تغییرات نمره عینک یا نمره عینک متفاوت توسط چشم پزشکان مختلف علامت اولیه بیماری باشد علامتهای مختلف بیماری شامل تاری دید و عدم اصلاح آن با عینک، پخش نور، حساسیت به نور و سر درد می باشد.

 

قوز قرنیه

 

تشخیص قوز قرنیه

در مراحل متوسط و پیشرفته بیماری با معاینه توسط چشم پزشک تشخیص داده می شود ولی در مراحل اولیه بیماری فقط، عکس های متعدد قرنیه از قبیل توپوگرافی، ارب اسکن پنتاکم یا گالیه تشخیص داده می شود.

 

درمان قوز قرنیه

در مراحل اولیه و خفیف بیماری قوز قرنیه استفاده  از عینک بسیار کمک کننده است ولی در مراحل متوسط و شدید بیماری دیگر عینک دید کامل نداده و کمک کننده نیست .

یکی از درمانهای موثر قوز قرنیه  استفاده از لنز سخت میباشد که بسیار در بهبود بینایی شخص کمک کننده است.ودر صورتیکه بیمار تحمل لنز سخت را نداشته باشد بایستی به راههای جراحی روی بیاوریم.

روش دیگر درمانی قوز قرنیه استفاده از اشعه ماورا بنفش یا کراس لینکینگ یا سی سی ال یا سی ایکس ال می باشد .برای جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه است و تاثیر آن بر بهبود بینایی اندک است در این روش کلاژن قرنیه با کمک اشعه ماورا بنفش و در حضور ریبو فلادین (ویتامین ب۲)باهم اتصال برقرار کرده و باعث استحکام قرنیه میشود.

چه افرادی کاندید روش جراحی سی سی ال می باشند؟

افراد جوان یا میانسالی که به تازگی قوز قرنیه در آنها تشخیص داده شود و بیماری همچنان در حال پیشرفت است (که قابل اثبات با توپوگرافی قرنیه در فاصله شش ماه است) و ضخامت قرنیه حداقل ۴۰۰میکرون بود و دوران حاملگی یا شیر دهی نباشد.

جراحی دیگر کارگزاری رینگ های داخل قرنیه ای می باشد که در موارد خفیف تا متوسط  قوز قرنیه کاربرد دارد در بیماران که تحمل لنز سخت ندارند این روش کاربرد دارد.این حلقه با کاهش میزان آستیگمات نا منظم قرنیه باعث بهبود بینایی و تشخیص می شود باید دانست که موقعیت در حلقه های داخل قرنیه در افراد مختلف بسیار متفاوت است و در صورت عدم بهبود دید نهایتا بیمار بایستی پیوند قرنیه انجام دهد و رینگ خارج گردد. رینگ در صورت موقعیت به طور متوسط ۲ خط بهبود بینایی ایجاد میکند

یکی دیگر از روش های درمانی قوز قرنیه کاشت لنز داخل چشمی است که البته موارد استفاده آن محدود است و بسته به شرایط چشم توسط جشم پزشک تصمیم گیری می شود.

روش آخر جراحی قرنیه در بیماران قوز قرنیه شوید انجام پیوند قرنیه  است .قرنیه پیوندی پس از مرگ از چشم افرادی تهیه می شود که تمایل داشته باشند با اهدای قرنیه به دیگران کمک کنند.قرنیه های اهدا شده در بانک چشم نگهداری میشود و در بانک چشم این قرنیه ها بطور دقیق معاینه میشوند تا از سالم بودن آنها اطمینان حاصل شود. همچنین تمام قرنیه های پیوندی از نظر بیماری های مثل ایدز و هپاتیت کنترل می شوند تا این بیماری ها به خود گیرنده پیوند سرایت نکند.

تمام پیوند قرنیه در بیش از ۹۵% موارد موفقیت آمیز است بلافاصله پس از انجام پیوند قرنیه دید تار است و به دست آوردن دید کامل  ممکن است تا زمان جوش خوردن کامل قرنیه و برداشتن کامل عنبیه (تقریبا یکسال) طول بکشد. در اکثر موارد بعد از پیوند قرنیه جهت بهبود بینایی عینک یا لنز سخت لازم است شایعه ی عارضه عمده پیوند قرنیه ایجاد آستیگات است که معولا با تنظیم کردن و برداشتن عنبیه یا زدن عنبیه مجدد و استفاده از عینک یا لنز تماسی بهبود پیدا می کند.

عارضه مهم و کمتر شایع پیوند پس زدن است که اگر به موقع درمان شود موجب کدورت قرنیه پیوندی میشود. درد پیوند در صورت تشخیص سریع با قطره کورتون سریعا درمان میشود و ندرتا منجر به دفع پیوند می شود.