لیزیک

۲۵ خرداد ۱۳۹۷

لیزیک

لیزراگزایمر وسیله است که برای اصلاح عیوب انکساری از قبیل: نزدیک بینی، دوربینی و آسماتیگ استفاده میشود. اعمال جراحی رایجی که از این لیزر استفاده می کنند شامل: لیزیک، لازک و PRK می باشند. لیزر دیگری که در مواردی امروزه انجام می شود، لیزر فمتوسکند است که بر اساس صلاحدید و شرایط چشم شما، پزشک تصمیم می گیرد.

لیزیک

شرایط جراحی اگزایمر

  • حداقل سن ۱۸-۲۰ سال و بهترین زمان جراحی لازک بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی است
  • عدم تغییر نمره عینک در ۶ ماه گذشته یا تغییر کمتر از ۰٫۵ نمره شماره چشم
  • ضخامت کافی قرنیه
  • عدم وجود قوز قرنیه که در عکس قبل از عمل تشخیص داده می شود.
  • عدم حاملگی و شیردهی
  • عدم وجود بیماری های عمومی پیشرفته مانند دیابت و نقص ایمنی

 

آمادگی قبل از جراحی اگزایمر

در صورت استفاده از لنز نرم حداقل یک هفته و در صورت استفاده از لنز سخت حداقل سه هفته قبل از مراجعه جهت گرفتن عکس، از لنز استفاده نشود. معاینه کامل چشم قبل از عمل توسط چشم پزشک الزامی است. عکس های قبل از عمل، در مطب یا بیمارستان انجام میشود و تفسیر آن فقط توسط چشم پزشک قابل انجام است که در صورت نیاز ممکن است تکرار شود.

روز قبل از عمل استحمام کنید و پلک خود را با شامپو بچه به خوبی ششتشو دهید و روز عمل از عطر و ادکلن و هیچ گونه موارد آرایشی استفاده نکنید. (دستگاه لیزر به بوی عطر و ادکلن حساس است)

 

مراقبت های بعد از عمل

بلافاصله بعد از عمل چشمانتان تار است که جای نگرانی نیست که این تاری ممکن است چند هفته نیز ادامه پیدا کند. زمان دید کامل گاهی تا ۳ ماه نیز طول می کشد. قطره های چشمی را طبق دستور پزشک مصرف کنید. رانندگی و تماشای تلویزیون و کامپیوتر بعد از عمل جراحی و زمانی که دید از نظر شما کافی است منعی نداشته و آسیبی به چشم نمی زند.

چند هفته اول بعد از عمل، عینک آفتابی بهتر است استفاده شود. حداقل تا دو هفته بعد از عمل آرایشی انجام نشود. در صورتیکه حین عمل لنز روی سطح چشم گذاشته شده است بعد از عمل چشم ها نباید با آب در تماس باشد تا زمانی که لنز از چشم خارج شود که معمولاً این زمان ۳ تا ۴ روز بعد از عمل می باشد.

خشکی چشم بعد از عمل از عوارضی بسیار شایع است که باعث سوزش، خارش، اشک ریزش، احساس جسم خارجی و حتی تاری دید می گردد. لذا بعد از عمل معمولاً قطره اشم مصنوعی تجویز می گردد که البته بعد از چند هفته این مساله رفع می گردد.

 

عمل لیزیک

سوالات رایج در مورد لیزیک

  1. آیا لیزر منجر به کوری میشود؟

لیزیک در صورتیکه توسط جراحی با تجربه انجام شود، جز کم عارضه ترین جراحی های چشم می باشد اگر چه لیزیک می تواند دارای عوارض خاصی باشد اما کوری جزء عارضه لیزیک محسوب نمی شود.

 

  1. آیا لیزیک برگشت پذیر است؟

هدف از جراحی لیزیک صفر کردن شماره چشم نیست بلکه هدف بهبود بینایی به گونه ایی که شخص بدون عینک دید کامل و خوبی داشته باشد. اگر ضخامت و شرایط چشم مناسب باشد و جراحی بدون مشکل انجام شود معمولا برگشتی در کار نیست و در صورت بازگشت مختصر، معمولاً نیاز به عینک نیست. با توجه به تغییرات شماره چشم در طول عمر، تغییرات جزئی شماره چشم دور از ذهن نیست.

 

 

  1. آیا صحیح است که پس از عمل جراحی ضربه به چشم منجر به کوری می شود؟ آیا پس از جراحی لیزیک، رنگ پوست اطراف چشم و پلک تغییر می کند؟ آیا گریه بعد از عمل به چشم آسیب می زند؟ آیا پرهیز غذایی بعد از عمل وجود دارد؟ آیا جراحی ترمیمی و داندانپزشکی نمی توان انجام داد؟ آیا حالت چشم بعد از عمل تغییر می کند؟

جواب تمام این سوالات خیر می باشد.

 

  1. آیا اصولاً شما جراحی لیزیک را پیشنهاد می کنید؟ و آیا خود و نزدیکانتان عینکی بودند این جراحی را پیشنهاد می کردید؟

اگر چه لیزیک دارای عوارض بسیار نادر و محدودی است جراح فقط معاینه نموده و شرایط چشمی و جراحی را برای وی توضیح می دهد و بیان می کند که آیا شرایط جراحی را دارد یا نه! تصمیم جراحی کاملاً به عهده خود بیمار است و پزشک نباید بیمار را مجبور به انجام این جراحی کند در صورتیکه بیمار تمایل به جراحی ندارد، جراحی صلاح نیست در هر حال بسیاری از جراحان افراد فامیل، نزدیکان و همکاران خود را مورد جراحی قرار می دهند.

 

ارتباط جراحی لیزیک و زایمان و بارداری و شیردهی چیست؟

انجام لیزیک مانعی برای زایمان طبیعی به شمار نمی رود و به دلیل انجام لیزیک نیازی به جراحی سزارین جهت تولد نوزاد نیست. حدود ۳ الی ۶ ماه بعد از زایمان که وضعیت چشم و شماره آن تثبیت شد می توان جراحی لازک را انجام داد. بهتر است در دروان بارداری و تا سه ماه بعد از آن این جراحی اجتناب شود چون به دلیل تغییرات هورمونی در این دوران، میزان عیوب انکساری و وضعیت قرنیه تغییرات متختصری ایجاد می گردد. در هر حال لیزر به طور موضعی روی قرنیه تاثیر گذار بوده و در صورتیکه ناآگاهانه در دوران بارداری جراحی انجام شود، خطری مادر و جنین را تهدید نمی کند.

 

ارتباط جراحی لیزیک و رینوپلاستی (جراحی بینی) چیست؟

با توجه به اینکه بعد از جراحی بینی؛ شخص نمی تواند عینک بزند لذا بهتر است جراحی چشم قبل از جراحی بینی انجام شود و ضربه های چکش حین جراحی بینی به چشم آسیب نمی زند و باعث برگشت شماره چشم نمی شود.